Wednesday, October 28, 2009

Vatan Hakkında

Siyasetle ugraşmaktan hiç haz etmedim aslında. Çok derin bir konu her an içinde boğulabilirim çünkü. Onun için bu yazdığımı siyasi bir yaklaşım değil ansiklopedik bir tanım olarak kabul ederseniz sevinirim.

Çok önce duyduğum ama anlamını geç kavradığım bir tanımdı arapçadan dilimize geçmiş vatan kelimesi. Vatanı bayrağı altında yaşadığımız yer olarak algılardım hep, bir gün birisi bana vatan arapçada ülke anlamına gelmez yaşanılan yer yani dünya anlamına gelir demişti.

Bu tanım hep aklımın bir köşesinde durdu fakat çok fazlada anlam verememiştim. Ben bu ülkede yaşadığıma göre burasıda benim vatanımdı ve vatan da kutsal ise burayı ne pahasına olursa olsun korumak görevimdi. Taa ki vatan kabul ettiğim topraklardan başka topraklara gelinceye kadar. Bugün tekrar bakmak istedim bu tanıma, acaba hakikaten vatan yoksa anladığım anlamdaki vatan değil miydi ve internette bir yazarın şu yazısını buldum kaynak olarak :

Arapça "vatan" kelimesinde, aynı ulusun vatandaşlarının yücelttikleri toprak parçası (teritoryal) anlamı yoktur. Vatan, kişinin doğup büyüdüğü, objeler dünyasına, taşına toprağına, havasına suyuna, yakın çevre insanlarına alıştığı, ünsiyet kazandığı (tavattun) küçük mahaldir.

Evet aynı şeyi söylüyordu, vatan insanın hayatını devam ettirdiği yer idi. Kutsal olan da aslında yaşanılan toprak değil hayattı. Yüceltilmesi gereken şey güreş müsabakalarından sonra göndere çekilen bayrak değil o bayrağın altında yaşayan insanlardı, onların şu dünya üzerinde ki geçirdikleri kısıtlı zamanda ki yaşayacakları hayatın standardlarıydı, onlar iyi şekilde yaşarlarsa zaten bayrakları da hep yukarı çekilirdi. Ben hiç gelişmemiş insanları iyi yaşamayan bir ülkenin olimpiyatlarda çok fazla madalya aldığına şahid olmadım çünkü, silah zoruyla spor yaptırılmıyorlarsa tabii.

Ömrü boyunca kira vererek yaşadığı toprak parçası üzerinde ki gecekondu ya da gecekondudan bozma apartmanın içinde yaşayanlara insanca yaşayacakları bir ev dahi veremeyecek kadar cimri bir vatan olabilir miydi? Sorulması gereken asıl soru budur belkide. Cevabı bulmak içinde çok uzaklara bakmaya gerek yok sanırım, Ege'den dürbünle bakınca görebiliyorsun çünkü herşeyi.

No comments: